Intimitatea dintre vizitator și muzeu, dintre persoană și obiect este un ideal  care se construiește prin întâlniri repetate, adică prin educație. Credem că un muzeu ar trebui să ofere, pe lângă o ofertă cât mai diversă de evenimente culturale, și instrumente sau spații gândite special pentru a îmbogăți experiența vizitei și a răspunde așteptărilor publicului. Din acest motiv, în ultimii ani, echipa noastră a proiectat și realizat în parteneriat cu câteva muzee românești mai multe tipuri de instrumente și instalații interactive care să faciliteze vizitarea colecțiilor de către copii și tineri. Ele sunt disponibile gratuit și pot fi solicitate la începutul vizitei în muzeu. 

Pirați pe Marea Timpului este un traseu tematic, Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi

Audiopovestea muzeului se referă la cele două audioghiduri create special pentru copii și adolescenți, Muzeului Național al Literaturii Române 

Puzzle-uri istorice este numele unui boardgame, Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi

Musafiri la Avramide se referă la o casă miniaturală proiectată pentru copii mai mici de 5 ani, Casa Avramide din Tulcea

Împreună este un boardgame despre etniile din Dobrogea, Muzeul de Artă din Tulcea 

Tonomatul cu povești este o instalație interactivă cu povești audio, Muzeul Theodor Aman

Trusa de privit în muzeu este un kit senzorial, Muzeul de Artă din Baia Mare

Lada Sfintei Vineri este o instalație interactivă de scotocit povești din lumea satului, Muzeul de Artă Populară Prof. dr. Nicolae Minovici

Drumul firului de lână de la oaie la straie permite copiilor să experimenteze cu instalații hidraulice tradiționale la Muzeul ASTRA