Obiectele din muzee fascinează, iar mirarea este prima formă de cunoaștere, dacă nu și cea mai importantă, credem noi.

Asociaţia Da’DeCe propune școlilor mai multe tipuri de programe educative la sediul acestora sau în muzee și diverse locuri cu semnificație culturală din București. Concepute şi susţinute de specialiştii în educație ai asociaţiei, uneori alături de artiști contemporani, aceste ateliere le oferă copiilor ocazia să participe la o experienţă nouă de învăţare la muzeu sau chiar în mediul lor școlar, folosind metode diferite de lucru pe teme relevante pentru ei. Scopul nostru este de a completa curricula școlară cu subiecte care evidenţiază aspecte ale culturii înțeleasă de către copii ca mod de viață natural.

Date generale

• Înscrierea se face cu cel puțin o săptămână înainte de atelier prin email sau la telefon la Monica Bumbeș, 0723330589, monica.bumbes@gmail.com sau Iulia Iordan, 0722482080, qsimiq@gmail.com . Confirmarea înscrierii se va face printr-un e-mail al organizatorilor.
  • Durata atelierelor este de 1-2 ore, de luni până vineri, în funcție de orarul copiiilor.
  • Numărul de participanți este de minimum 12 și maximum 30 de copii. Numărul minim determină și costul/copil. Numărul maxim îl stabilim în funcție de spațiu și de tipul atelierului.
  • Costul este între 45 și 65 de lei/copil pentru un atelier, în funcție de locul desfășurării, numărul de participanți și materialele folosite. Gratuit pentru adulții însoțitori.
  • Toate materialele folosite de copii la partea practică a activităților sunt incluse în costul atelierului.

Detalii privind toate atelierele și programele educative curente găsiți în continuare:

Ateliere în muzee și alte spații cu semnificație culturală

Ce legătură are tiparnița cu dreptul la educație?, la Casa Filipescu-Cesianu, Muzeul Municipiului București

Călătorie în lumea cuvintelor, la Muzeul Național al Literaturii Române

Ateliere în școli/grădinițe

atelier despre patrimoniu
Patrimoniu, ce cuvânt complicat!

Atelier despre comunism și libertate

Atelier despre comunism
Atelier despre comunism: ce înseamnă naționalizare?

Atelierele de filosofie pentru copii

Atelierul de ierburi

Atelierele de Teatru Kamishibai

Atelierul din copac

Povești din hârtie

Informații despre programele oferite în trecut sunt prezentate aici.