Literatura nu este o materie, literatura este o artă.

Iar arta nu vrea să te învețe nimic, doar să te întrebe din când în când câte ceva: cum te simți? la ce te gândești? dacă ai fi o pasăre, ce fel de pasăre ai fi și de ce? dacă ai fi un puzzle, din ce imagini te-ai compune? cine ești? cine ai vrea să fii?

Sunt câteva din întrebările care au stat la baza realizării unui nou „muzeu de buzunar”, realizat în cadrul proiectului Liceenii read’n roll și care este disponibil gratuit la Muzeul Național al Literaturii Române din București. La realizarea acestuia a lucrat o echipă multidisciplinară, formată din doi educatori muzeali, doi artiști, dar și doisprezece tineri liceeni, care au avut curajul să discute sincer despre literatura română clasică și contemporană. A rezultat un instrument muzeal interactiv „cu un conținut proaspăt, conectat la realitate și la problemele societății, așa cum este cultura în general” (Iulia Iordan, Asociația Da’DeCe, realizatoarea conceptului Muzeu de Buzunar).

Însoțiți de un caiet  și de un set de carduri care îi vor ghida pas cu pas prin lumile imaginate de scriitoare și scriitori români, tinerii vor avea parte de o experiență interactivă inedită în muzeu și se pot (re)împrieteni cu literatura română.

Puteți asculta podcastul despre „Liceenii read’n roll”, așa cum s-a auzit pe frecvențele Radio România Cultural, în emisiunea ”Orașul vorbește”.

Despre

Liceenii read’n roll este un proiect de educație prin cultură, realizat de Asociația Da’DeCe în parteneriat cu Muzeul Național al Literaturii Române, cu Asociaţia Profesorilor de Limba şi Literatura Română “Ioana Em. Petrescu” și cu liceeele „Nichita Stănescu” și „Dimitrie Bolintineanu” din București și co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

Echipa

Concept și text: Iulia Iordan
Documentare: Monica Bumbes
Ilustrație: Alina Marinescu
Grafică: Paula Rusu
Coordonare: Clara Trăistaru
Comunicare: Valentina Bâcu

Mulțumiri speciale tinerilor care au contribuit la conturarea kit-ului:

• Bianca Vlad
  • Smaranda Iordan
  • Andrei Ungureanu
  • Victor Bâcu
  • Bianca Olteanu
  • Roxana Florea
  • Alexandru Albu
  • Alexandra Ghiță
  • Simona Dinu
  • Andreea Mărunțelu
  • Laura Olteanu
  • Isabel Rizea

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.