Am vrut musai să ținem și un bal în toată regula – și ocazia a apărut, o ocazie cu totul și cu totul specială. Așa cum hainele le rămân mici copiilor când ei mai cresc puțin, și haina numelui nostru ”De dragul artei” ne-a rămas mică. Văzând cât de des apare pe buzele copiilor întrebarea ”Da’ de ce?”, în legătură cu orice le atrage curiozitatea, am simțit că acesta e un nume care ni se potrivește mult mai bine.

Însuși Baronul Lowendal (întruchipat de actorul Ovidiu Ușvat) a fost gazda balului, iar pajul, maestrul de ceremonii și alte personaje costumate au făcut oficiile prețiosului eveniment desfășurat în eleganta Vilă Lowendal. Ne-am simțit ca într-o mare familie, cu părinți și copii care au fost de-a lungul anilor la programele noastre, cu muzicienele Casandra Iamandi și Mirela Driga, care ne-au încântat cu ritmuri de menuet, cu ateliere de bune maniere și de făcut decorațiuni pentru brad. Surprizele s-au ținut lanț – finalul a fost mult-așteptat și în cele din urmă toți au aflat de ce ne-a invitat baronul la bal: ca să știm că numele asociației noastre se va schimba din ”De dragul artei”, în Da’DeCe!

Colaboratori: Ovidu Ușvat (actor), Veronica Leca (scenariu)